Rolnictwo ekologiczne – najważniejsze informacje

Rolnictwo ekologiczne to rodzaj uprawy i hodowli, o której coraz częściej się słyszy. Nie bez powodu na sklepowych półkach królują produkty z serii bio, czy opisane jako ,,ekologiczne’’. Rolnictwo ekologiczne jest pewnego rodzaju alternatywą dla tradycyjnych form uprawy. Jego nadrzędną zasadą jest używanie tylko i wyłącznie naturalnych środków, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki większej dostępności do wiedzy i rosnącej świadomości ludzi, cieszy się ono coraz większą popularnością, a tym samym – coraz więcej rolników decyduje się na tego typu uprawy i produkcje. Chodzi o wytwarzanie wyrobów roślinnych, ale i zwierzęcych – wykorzystując naturalne procesy, które wspomagają środowisko.

Jakie zalety ma rolnictwo ekologiczne? W ekorolnictwie znajdziemy bardzo dużo pozytywów. Pierwszą i najważniejszą, jest wspomniana w pierwszym akapicie naturalność. Osoby, które zdecydują się na produkty ekologiczne, mogą być pewne, że pomagają tym samym środowisku. Z drugiej strony przyjmują do organizmu jak najmniej przetworzoną żywność, dzięki czemu dbają o swoje zdrowie i samopoczucie. Co więcej, system w jakim funkcjonują gospodarstwa ekologiczne jest w stu procentach samowystarczalny. Oznacza to, że żadne czynności nie wpływają na pogorszenie się stanu obszarów uprawnych, a co najważniejsze – na plony.

Rolnictwo ekologiczne ma bardzo istotny wpływ na rynek. Poprzez tradycyjne metody produkcji, do wytworzenia konkretnych wyrobów potrzebnych jest więcej osób. To właśnie z tego powodu zwalcza ono problem bezrobocia, dając pracę wielu potrzebującym. Z drugiej strony, wytworzona żywność jest droga, co widać na pierwszy rzut oka na sklepowych półkach. Wynika to z większego zaangażowania w proces produkcji, ale i wyższej jakości w rezultacie. Czy rolnictwo ekologiczne ma wady? Jak się okazuje, nie jest pozbawione minusów.

Pierwszym z nich są koszty, z jakimi muszą wiązać się rolnicy, które okazują się być dużo wyższe niż w rolnictwie tradycyjnym. Wynika to z konieczności zagospodarowania większych obszarów rolnych, potrzebnych do wytworzenia konkretnych plonów, a w rezultacie – produktów. Jak w rolnictwie ekologicznym uprawia się rośliny i hoduje zwierzęta? Jeżeli chodzi o uprawianie roślin – najważniejszą zasadą ekorolnictwa jest to tzw. płodozmian. Oznacza sadzenie różnych roślin w sposób naprzemienny, co w rezultacie pozwala zwalczyć uciążliwe chwasty, erozję, czy inne szkodniki. Ekologiczna uprawa roślin jest jednak dużo cięższa, ponieważ wymaga stałej kontroli wilgoci, ciepła, rozmieszczenia i innych czynników.

W temacie hodowli zwierząt, ekorolnictwo przede wszystkim stawia na wytwarzanie paszy w zasięgu własnego gospodarstwa. Wszystko po to, by miały one odpowiednie właściwości i składy. Kolejna istotna kwestia dotyczy pochodzenia zwierząt. W takich gospodarstwach muszą one pochodzić ze stowarzyszenia Ekoland, które są wyznacznikiem licznych atestów. Eko-nawożenie Nawożenie w ekorolnictwie to przede wszystkim moc minerałów, która znajduje się w oborniku, czy kompostach. Do nawożenia służą więc: nawozy naturalne, organiczne, ale i mineralne.

Równie znaną praktyką jest także używanie minerałów z gleby, przy pomocy specjalnych preparatów.

https://ciechagro.pl/
dayglob.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.